PAPA: ANNEME KÜFREDERSEN YUMRUĞU BEKLE!

PAPA: ANNEME KÜFREDERSEN YUMRUĞU BEKLE!

İçimizdeki Fransız ruhlu politikacı ve yayın organlarının Charlie Hebdo baskınıyla ilgili Barbar Batı’ya yaranma psikolojisiyle koşturdukları günümüzde Hıristiyan Katolik Mezhebi lideri Papa’dan en azından bizi şaşırtmayan bir açıklama geldi.

 

Filipinler’e yapacağı ziyaret için uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Francis Charlie Hebdo katliamıyla ilgili konuştu. “Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” diyen Papa, düşünceyi ifâde özgürlüğünü temel bir insan hakkı olduğunu, ancak herkesin düşüncesini ifâde ederken kamu yararını gözetmesi gerektiğini söyledi.

 

Daily News’da yer alan habere göre Papa duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız.” dedi.

 

Charlie Hebdo baskını sonrası Hollanda Devlet Televizyonu NOS’un sorularını yanıtlayan Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Osman Zor, Hıristiyan âleminin sessizliğine dikkat çekerek, “en azından tarafsız kalarak, kötülememeleri”nin bir destek ifâdesi olarak algılanabileceğini ifâde etmişti. Söz konusu röportajda ayrıca bu hesaplaşmanın bütün dünyayı içine alacak bir genişlikte, “Batının kendi arasında da bir Hesaplaşması” olarak kendisini göstereceğini söylemişti.

 

Dolayısıyla Papa’nın Fransa’yı ve beraberinde tavır alan bütün Batılı din düşmanlarını hedef alan bu açıklaması bizi şaşırtmazken, Anadolu toprakları içerisindeki ruhunu Fransa’ya satmış mizaçları pek şaşırtmış görünüyor.

 

Hatırlanacağı gibi, Hıristiyan liderlerden hiçbiri açıklama yapmamışken, daha ilk gün İslâm Düşmanı Batıya yaranmaya çalışan açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini hatırlayınız:

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: “Müslümanlar olarak terör ve şiddete dayalı hiçbir eylemi tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu saldırı, İslâm’ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır. İslâm Peygamberi Hz. Muhammed’in (S.a.v.) adının kullanılarak bir intikam duygusu ile yapıldığı söylenen bu katliam, aslında Hz. Muhammed’in (S.a.v.) bütün insanlığa kazandırdığı yüce değerleri yok etmeye yönelik açık bir saldırıdır. Bu saldırı, katliam, İslam’ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır. Hiç kimse ve hiçbir Müslüman, ifade özgürlüğünü istismar ederek Hz. Peygambere karşı yapılan saygısız ve seviyesiz düşüncelere karşı onun asla tasvip etmeyeceği çirkin yöntemlerle karşılık veremez.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: