YOZGAT AKP GERGİN! AKP’Lİ ADAY: BOZDAĞ “İŞ” BAKANI

YOZGAT AKP GERGİN! AKP’Lİ ADAY: BOZDAĞ “İŞ” BAKANI

Bugün Yozgat’ta, AKP il kongresinde divana verilen iki listeden birinin kabul edilmemesi nedeniyle tartışma çıktı. Yaşanan tartışma üzerine AKP hükümetinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve milletvekilleri salondan ayrıldı.

Bozok Spor Salonu’nda yapılan AKP il kongresine Adalet Bakanı Bezir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal ile birlikte, 4 eski bakan ile ilgili yapılan “Yüce Divan oylaması” sonrası Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner ile tartışma yaşayan Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş katıldı.

Başta Bozdağ olmak üzere partililere yapılan konuşmaların ardından mevcut İl Başkanı Harun Lekesiz ve eski il başkanlarından Zekeriya Avşar, listelerini divana sundu. Ancak divan başkanı Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Zekeriya Avşar’ın listesini eksikler olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Bunun üzerine kürsüye gelen Zekeriya Avşar, listede eksiklik olmadığını partiler kanununa uygun olduğunu ve divanın yanlı tutum sergilediğini söyleyerek divana yürüdü. “Burada haksızlık var! Divan benim listemde iki ismi istifa ettiriyor ve listemi kabul etmiyor… Süleyman Soylu yokken bu partide ben il başkanlığı yapıyordum!.. Özgürlükten, demokrasiden bahsediyorlar ama bizim hakkımızı yemeye gasp etmeye çalışıyorlar!” diyen Avşar’ın bu tavrı sonrasında yaşanan gerginlik fiili dalaşmalara dönüştü.

Yaşanan tartışmalar sonrasında yaşanan itiş kakışla kongrede gerginlik tırmanınca Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu ve Mustafa Elitaş ile milletvekilleri solonu terk etti.

Uzun süre yaşanan tartışma sonunda Divan Başkanı Mahmut Kaçar, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile görüşüp, listeyi tekrar kabul ederek oylamaya geçti.
Kongrede 590 delege oy kullandı, 459 mevcut başkan Harun Lekesiz’e, 129 oy ise Zekeriya Avşar’a çıkarken, 2 oyda geçersiz sayıldı.

Zekeriya Avşar‘ın 2006 yılında İl Yönetiminden tasviye edilmesinin, Yozgat’ta Bekir Bozdağ’ın başını çektiği AKP’lilerin oluşturduğu yapının tarafından gerçekleştiği dillendirilen bir gerçek. Bugün kongredeki tartışmalar sırasında Avşar’ın bağırarak söyledikleri, parti içinde varolduğu söylenen huzursuzluğun izlerini taşıyor:

Halkımız her şeyi biliyor. ‘Birileri milletvekili olacağım’ diye dizayn yapmaya kalktılar. ‘2015’te kim milletvekili olsun’ diye bugün il başkanlığı seçimlerine gölge düşürdüler. Önümüzde seçimler var. Kimin eli kimin cebinde. Bu partiye hakem olacak bir il başkanı lazım. Yanı belli, tarafı belli bir iş bakanı lazım değil!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: