DÜŞENİ YEMEK KANUN OLURSA

DÜŞENİ YEMEK KANUN OLURSA

Kemal Tahir’in Kurt Kanunu romanında Kara Kemal karakteri; “kurtlukta düşeni yemek kanundur” der. Roman 1926 yılındaki İzmir Suikast girişiminin perde arkasını anlatır. “Kurtlukta düşeni yemek kanundur”.  Ayrıca Niccolo Machiavelli “the end justifies the means” sözü ile gayenin aracı meşrulaştırdığını söyler. Kısacası “son” için her yol mübah. Thomes Hobbes ise “homo homini lupus” diyerek “insan insanın kurdudur” iddiasında bulunur. William James “fayda vermeyen kilisenin papazını s…” diye başlar cümlesine. Pratikte bir faydası yoksa at gitsin çöpe…  “Anlık hazzın yanında, sonsuzluğun lafı mı olur”, diyor Charles Baudelaire.

Bugün,  iktidarı paylaşanların eski yol arkadaşlarına yaptıkları bana yukardaki sözleri hatırlattı. Propaganda yaparken bütün söylemlerini Kur’ân, âyet, hadis ile süsleyenlerin, iş eyleme gelince ne kadar İslâm dışı kaynak varsa oradan beslenmeleri, bu kaynaklara göre hareket etmeleri,  Machiavelli,  Hobbes ve James’e  mezarında takla attıracak kadar dudak uçuklatıcı cinsten… Kendi aralarındaki kardeşlik hukukuna bile saygı göstermeden birbirlerine her türlü şantaj, iftira, karalamayı yapabiliyorlar. Ne olursa olsun, iyi gününde dostun ile yediğin haltlar, aran bozulunca, yollarınız ayrılınca ortalığa serilmez. Bir taraf serzenişlerde bulundu ve dostluk akidesini çiğnedi diye karşı tarafın ondan bin beter şirretlikle saldırıya geçip hakaret üstüne hakaretler savurması ise ahlâksızlığın bir başka örneğidir.

Türkiye’de İslâm adına siyaset yapmak için sahneye çıkan kesimin bugüne kadar “tenkid” kültürüne nasıl yabancı kaldığını da, şu son hadiselerden süzebilirsiniz. Tutarlı bir eleştiri kültürü olmayınca, iş, arkadan konuşmaya, bel altından vurmaya, sesi çok çıkanın ve şirretlikte en önde gidenin diğerini susturup, “hak” pâyesini kapmasına(!) dönüyor. Nereden baksan maskaralığın bini bir para… Kaldı ki, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı… Dostluklar ahbap çavuş ilişkisi seviyesinde ve çıkara dayalı olunca, ayrılığın ve düşmanlığın seviyeli olması nasıl beklenir?

Cumhuriyet denemesi Anadolu’ya o dönem adı “muasır medeniyet” olan batılı hayat ve düşünce tarzını aplike etme macerasıydı. “Yeni Cumhuriyet”, “Yeni Türkiye”, “Yeni Osmanlıcılık”, “Yeni Medeniyet inşası” kavramları ile donatılan AKP iktidarı ile bu macera kemâle ermiş oldu. Cumhuriyet gayesine ulaşmıştı.  Sadece AKP’de değil, onun etrafında ve tesirinde politika belirleyen İslâmcısından, solcusuna, sosyalistinden, liberaline, herkes…  Hak kavgası tabelası altında her türlü değerlere tecavüz öyle bir noktaya geldi ki, batı medeniyetinin esaslı damarlarından Machiavelli bile bu kadarını hayal edemezdi.

Cumhuriyetin kuruluşunun hemen ardından gelişen hadiseler için söylenmiş “kurtlukta düşeni yemek kanundur” sözü… Öyle görünüyor ki kapanış sahnesinde de yeniden dillerde dolaşacak. Kendi aralarındaki seviyeden münezzeh bu dalaşmaları ibretle seyrediyoruz.

Av. Mehmet TIĞLI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: