ASIL SORUN FIRAT’IN DOĞUSUNDA!

ASIL SORUN FIRAT’IN DOĞUSUNDA!

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) bir otelde düzenlenen 4. Olağan Toplantısına katıldı.

Başbuğ, TSK’ya güvenilmesi gerektiğini, ordunun birçok badireler atlatmış olduğunu, bütün bunlara rağmen mayasının sağlam olduğunu, verilen görevleri yapmak için acılarını içine gömmeyi bildiğini vurguladı.

Başbuğ, konuşmasının devamında, esas problemin Fırat’ın doğusunda olduğunu ve Afrin’le başlayan operasyonun Fırat’ın doğusuna sarkmazsa problemin çözülmüş olmayacağına vurgu yaparken, BOP projesine karşı da millî birliğin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Başbuğ’un konuşmasının ilgili kısımları şöyle:

TÜRKİYE SURİYEDEKİ TERÖRİST YAPIYI KABUL EDEMEZ

“PKK Suriye’de sizin hudutlarınız boyunca yapılaşmaya, devletleşmeye girecek böyle şeyi Türkiye kabul edebilir mi? PKK, terör örgütünün uzantısı olan YPG, PYD Suriye’nin kuzeyinde yapılanmaya gidiyor. Toprak kontrolüne kadar neredeyse Suriye’nin 3’te 1’i. Yönetim var, idare var, bir de silahlı gücü var. Burada devletleşmeye giden yapılanmayla karşı karşıyayız. Türkiye’nin böyle bir şeyi kabul etmesi mümkün değil” şeklinde konuştu.

“TSK’YA GÜVENİN, SABIRLI OLUN”

TSK’nın 2015 yılında Güney Doğu’da meskûn mahalde yaptığı operasyonlarla tecrübe kazandığını dile getiren Başbuğ, “Ordumuz üstün tecrübeye sahip oldu ve kazandı. Şimdi teknolojik imkânları da var, Afrin’i de planlayıp icraata dönüştürdüklerini görüyoruz. TSK operasyonu en iyi şekilde planlamıştır, en iyi şekilde gereğini icra edecektir. TSK’nın verdiği bilgilerle verdikleriyle yetinelim, ‘yok şöyle yok böyle olacak’ gibi harekâtın detayının tartışılması doğru değil, biraz sabırlı olmamız gerekir. Zor bir harekât, bir mümkün olduğu kadar en az şehit vererek harekâtı yürütmeliyiz. Dikkatli gitmeliyiz. ‘Neden hızlı gidilmiyor’ diyenler var. Bu bir Kıbrıs çıkarması değildir. Teröristle mücadele ediyorsunuz, öbür tarafta klasik savaştı. Burada dar bir arazide gidiyorsunuz. Sabırlı olmamız lazım. İkinci nokta orada yaşayan masum insanlara zarar vermemeniz lazım. Bunun için de dikkatli ve yavaş planlı hareket etmeniz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“ORDUMUZUN MAYASI SAĞLAM”

Menbiç konusunun tartışıldığını aktaran İlker Başbuğ, “Esas sorun Fırat’ın doğusunda, orayı çözemezseniz, sorun duruyor demektir. Buz dağının altındaki sorun Fırat’ın doğusundadır. Bunları biraz zamana bırakacağız. Zaman bize gösterecek neler olacağını. TSK’ya güvenin, TSK çok acılar çekti, 2007-2014 döneminde. Bu ordunun mayası sağlam… Acılara rağmen görev verildiği zaman onları bir tarafa bırakıyor, acısını yüreğine basıyor, canı pahasına verilen görevi yapmak için çalışıyor. Şehitler veriliyor, kolay bir olay değil. Tecrübelerimiz var, teknolojik olanaklarımız en iyi seviyede. Biz güveneceğiz. Türk ordusuna güvenerek maddi ve manevi desteği vererek, gelişmeleri sakinlikle, sabırla bekleyeceğiz” dedi.

“İÇ KALEYİ SAĞLAMLAŞTIRMAMIZ LAZIM”

‘Büyük Orta Doğu Projesi’nde sıra Türkiye’ye gelir mi’ sorusuna ise Başbuğ, “Gelir kardeşim, aklını kullan, engelle ona göre dikkatli ol. Gelebilir. Çünkü gelmez dersen tarihi unuttun demektir. Onun için güçlü olmamız lazım. Esasen önemli olan milletin bütün olması ve milli konularda milletin arkasında olmasıdır. İç kaleyi sağlamlaştırmamız lazım, yarın sıra gelebilir” diye cevapladı.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: