AVRUPA’DA SUİKAST HAZIRLIKLARI

AVRUPA’DA SUİKAST HAZIRLIKLARI

Aşırı sağın Avrupa genelinde yükselmesiyle birlikte silâhlı eylem hazırlıkları da baş gösterirken kimi teşebbüslerin de hedefe ulaşmadan direkten döndüklerine şahid olmaya başlıyoruz.

İlk önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik bir suikast hazırlığı ile başlayan ve aşırı sağcı bir organizasyona bağlı kişilere yönelik tutuklamalarla devam eden süreç, Almanya’dan sonra şimdide İspanya’da patlak verdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in 1930’ların meşhur diktatörü Francisco Franco’nun kemiklerini Anıt mezardan çıkarma kararı alması aşırı sağcıların tepkisine sebep olurken, 63 yaşında ve Katalan olduğu belirtilen bir şahsın Başbakan’a suikast hazırlığı yaptığı ortaya çıktı.

Enteresan olan bilgi, Başkent Madrid’in 60 kilometre kuzeybatısında bulunan Valle de los Caidos bölgesinde 1936-39 yılları ve milliyetçilerle cumhuriyetçiler arasında gerçekleşen İspanya iç savaşında hayatını kaybeden 33 bin kişinin mezarlığı bulunuyor. Franco’nun bir anıt mezarı da aynı mezarlıkta. Ülkenin kültürel mirası listesinde yer alan büyük mezarlığın içerisinde büyük bir kilise var ve bu kilisede Franco için hâlâ anma törenleri düzenleniyor.

Almanya’da ise skandalların arka arkası kesilmiyor. Önceden bazı güvenlik güçleri içerisinde bazı kıpırdanmaların ve silahlanmaların olduğunu haber yapmıştık. Fakat meselenin ciddiyeti artık daha net meydana çıkmaya başladı.

Alman Ordusu mensubu Franco A. adlı bir askerin Suriyeli kılığında bir seri terör saldırısı ve suikastler gerçekleştirmek üzere hazırlanırken yakalanması, “Almanya’nın Alternatifi Partisi” AfD’nin bir üyesi olduğu açıklanan bir yardımcısı olduğunun öğrenilmesi ve bu yardımcının tutuklanıp hemen serbest bırakılması kamuoyunda soru işaretleri oluşturmuştu.

Franco A. hakkında soruşturma yürüten Alman Federal Kriminal Dairesi ise daha büyük bir komplo hazırlığının olduğunu açıkladı.

Skandal, Askerî Karşı İstihbarat Servisi’nde (MAD) görevli ve ordu içinde silâh, cephanelik ve yakıt stoklayan bir yeraltı teşkilâtının içinde yer alan bir albayın “Franco A.” hakkındaki soruşturmayı durdurmak üzereyken fark edildi.

Buna göre ortaya çıkan eylem bulguları ve saldırı hazırlıkları şöyle sıralandı: Alman ordusuna bağlı Özel Kuvvetler Komandoları ve özel birlik askerleri siyasetçilere yönelik suikast düzenleme hazırlığında. Bir suikast listesi mevcut ve bütün isim listesi açıklanmasa da listenin başında Sol partisinin (Die Linke) Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch olduğu belirtildi. Komplo grubunun hoşlanmadıkları tüm siyasetçileri aynı gün aynı yerde toplayıp infaz etmeyi planladıkları da verilen bilgiler arasında.

Nihan ÖZTÜRK
ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: