SARI YELEKLER YENİ YIL DİNLEMEDİ

SARI YELEKLER YENİ YIL DİNLEMEDİ

Fransa yeni yıla sakin girileceğini hayâl ederken Cumartesi günü (29 Aralık 2018) Sarı Yelekler’in yedinci eylem dalgasını tatmış oldu.

 

Cumartesi günü yine Başkent Paris, Bordeaux, Marsilya, Lyon, Nantes, Rouen, Strazburg, Lille, Metz ve Toulouse gibi önemli şehirlerde sokağa çıkan Sarı Yelekler ısrarla Cumhurbaşkanı Macron’un istifasını istemeye ve yanlış politikalarını protesto etmeye devam ediyor.

 

Bazı Sarı Yelekli bayanlar kendilerine uzatılan mikrofonlara “Macron şu an madamı ile kayak tatilinde, bu durum onu ilgilendirmiyordur ama bizi kesin ilgilendiriyor”, “Hep kemer sıkmamız isteniyor, ama çocuklarımıza sürekli hayır demekten bıktık. Üstelik çalışıyoruz, bu normal değil”, “Hükümet her milleti kolluyor ama Fransız milletine yabancı” sözlerini sarfettiler.

France Info adlı haber ajansının verdiği bilgilere göre en büyük katılım 2.500 kişiyle Bordeaux şehrinde gerçekleşti ve çok sayıda gaz ve tazyikli su kullanan Fransız güvenlik güçleri ile Sarı Yelekler arasında tüm şehirlerde sert çatışmalar yaşandı. Yer yer gözaltıların yaşandığı gösterilerde en fazla gözaltının Paris’te bulunan Eyfel Kulesi çevresinde olması dikkat çekti.

 

Paris’te sokaklara dökülen Sarı Yelekler ise bu sefer haklarında yalan haber yaptıklarını söyledikleri medya kuruluşlarını da hedef aldı. Kamuya ait televizyon yayın organı France Télévision ve Özel Televizyon Kanalı BFM TV yakınlarında toplanan göstericilern “yalan haberciler – işbirlikçiler” diye slogan attıkları ve bazı göstericilerin binaları taşladıkları, bu esnada göstericiler ile Fransız polisi arasında sık sık tartışmaların ve çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

 

Akşam saatlerinde Le Parisien adlı yayın kuruluşunun merkez binasına yakın bir yerde onlarca arabanın yakıldığı da verilen bilgiler arasında. Bu olaylardan sonra 57 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 33’ünün tutuklanıp cezavine gönderildiği de bildiriliyor. Fakat bu arabaların teknik bir hata dolayısı ile yanmış olabilecekleri de ek bilgi olarak veriliyor.

 

Fransa hükümet yetkilileri ülke genelinde 12.000 göstericinin kaydedildiğini açıklarken, Sarı Yelekli 49 yaşındaki Christelle Camus adlı bir bayan sözcü “Daha birşey sonuçlanmadı. Macron’un ifâdeleri çok berbat. Evet protestolarımıza katılımda bir düşüklük görülüyor ama çok iyi organizeyiz ve böyle daha kontrollü eylem gerçekleştirebiliyoruz. Katılımlar tekrar olacaktır. Eylemlerimize hiç durmadan devam edeceğiz.” sözlerini sarfetti.

 

Aynı gün akşamı kendi sosyal medya hesaplarından 31 Aralık gecesi de protestolarına devam edeceklerini ifade eden Sarı Yelekler, söz verdikleri gibi her sene yurt dışından gelen turistlerle birlikte dolan meşhur Champs-Élysées meydanında halkın ve turistlerin arasına karıştılar. Yer yer polis ve jandarmalar ile arbadelerin yaşandığı yılbaşı gecesini havai fişek gürültü ve patırtısı hariç Paris’e haram eden Sarı Yelekler bu hafta Cumartesi günü eylemlerine devam edecekler.

 

Özellikle Alman medyasının belki Fransız medyasından daha da fazla çelişkili ve eksik enformasyonlarına rağmen Sarı Yelekler hakkında kendi sosyal medya hesaplarından ulaşabildiğimiz kadar doğru bilgi aktarmaya devam edeceğiz.

 

Nihan Öztürk – 2 Ocak 2019

Adımlar AVRUPABir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: