ARTIK DAHA FAZLA UZATMADAN CEVAP ZAMANI

Aleksandr DUGİN

Rus yetkililer, Ukrayna’daki savaşta belirli kurallara saygı göstermek istiyor. Batı, Özel Askeri Operasyon’un başından beri ve aslında 2014’ten beri Kırım’ı ilhak ederek Rusya’nın (Batı için yararlı) kuralları ihlal ettiğine inandı. Batı, Rusya’ya karşı kuralsız oynuyor.

Batı’nın Rusya’yı yenmesi ve “sömürgeden arındırması” -en azından onu zayıflatması ve boyun eğdirmesi-, yani onu doksanlara geri döndürmesi önemlidir. Bunun için hangi bedel ödenebilir? Doğrudan nükleer çatışma dışında herhangi bir şey. Başka herhangi bir şey kullanılabilir.

Bunun yerine Rusya kendi kurallar sistemini kuruyor ve Batı bunu düşünmüyor bile. Ve bunları hesaba katıyormuş gibi bile yapmıyor. Moskova’nın savaşta savunduğu herhangi bir kendini dizginleme, Batı tarafından zayıflık olarak yorumlanıyor. Ve bunda ısrar etmeye devam ediyor.

Ukrayna uzun süredir mantıksız davranıyor. Ne kadar çok kaybederse, o kadar çok ısrııyor. Bu bir tür hayvan öfkesidir, bu nedenle ormandan kaçan rakunlar ve sincaplar ölümcüldür çünkü karanlık bir öfke onları takip eder. Ve hiçbir kural yoktur. Bu nedenle, bir nükleer çatışmayı kışkırtmak Ukrayna makamları için sadece izin verilebilir değil, aynı zamanda arzu edilir bir durumdur. Kuduz, zehirli bir sincaptan ne beklenir ?

Düzgün ilerlemek için daha gerçekçi bir çağrı ve yanıt sistemi kurmamız gerekiyor. TNO ve SNO’nun (Taktik ve Stratejik Nükleer Silahlar) kullanılmasından önce, konvansiyonel silahlarla çatışmanın tırmandırılması için hâlâ çok çeşitli olasılıklar vardır. Ve konvansiyonel silâhların çoğu henüz kullanılmadı. Bu kurallardan kaynaklanmaktadır. Kurallar buna izin vermiyor. Ancak, yalnızca bir taraf için kurallar varsa ve Kiev’de kuşatılmış olanlar bir yana, diğer taraf için hiçbir kural yoksa, o zaman artık mesele kurallar bile değildir.

Diyalogda sadece bir katılımcı tarafından anlaşılan dilin bir amacı yoktur. Ne de olsa, ülkedeki hiç kimse bu kurallara ihtiyaç duymuyor veya anlamıyor.

Gerekirse tepki vermekle ve ihtiyacımız olana sahip olmakla tehdit etmek açıkça yeterli değildir. Cevap vermek zorundayız. İhtiyacımız olan şeye sahipsek, şimdi tam zamanı. Ama hiçbir şeyimiz olmasa bile bir şeyler yapabiliriz -bir şeyler yapabilir- veya bulabiliriz. Tercihen sert, hedefli ve çok korkutucu bir şey. Öfkenin tedavisi yoktur. Başlangıç noktası budur.

Eski topraklarımızın yanı sıra Kırım da saldırıya uğrayacak. Kaldı ki zaten saldırıyorlar.

Henüz Batı’ya ulaşamayacağız. TNO ve NSO sorunu hâlâ devam etmektedir. O konu sonuncusudur. Sondan bir önceki değil.

Ama deli olanlar için yapabileceğimiz bir şey var. Bence bu, yapacağımız bir durum.

Aksi takdirde tehditlerimiz zayıflar.

Halkımızın kahramanca çabaları sayesinde cepheyi tutuyoruz. Zor ama ön tarafı tutuyoruz. Düşman kayıpları çok büyük ama burada başka bir şeye ihtiyaç var. Düşman için keskin, beklenmedik, zor ve ölümcül bir şey olsaydı iyi olurdu. Zafer tüm kuralların üzerindedir ve bizim durumumuzda kuralların bir anlamı bile yoktur. Ve Zaferden daha azı bizi tatmin etmeyecek.

Editör: S. Ali Göçmen

Kaynak: GEOPOLİTİCS

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: