AMERİKAN HEGEMONYASINA İSYAN: YENİ FİNANSAL SİSTEM ARAYIŞI

Amerika, dünya üzerinde kurmuş olduğu finansal sistemi, iddia ettiği gibi dünya üzerindeki ekonomik sistemin serbestçe gelişmesi için değil, kendi hegemonyasının unsuru olarak silâh gibi kullanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı operasyon sonrası finansal sistemin silâh olarak kullanımı apaçık hâle geldi. Liberalizmin tezlerini, kurallarını, putlarını yiyen cahiliyye Arapları gibi bizzat koyucuları tepelemekte imtina etmedi. Rus devleri ve vatandaşlarının yurt dışındaki servetlerine, birikimlerine el konuldu. Yeni tedbir paketlerinde yeni el koymalara da devam edilmekte.

İnsanlar kendilerini Amerika’nın şerrinden korumanın yeni yollarını arıyorlar.

Eritre Başbakanı Isaias Afewerki, Putin’le yaptığı görüşmede “Küresel çapta yeni bir finansal sisteme ihtiyacımız var” dedi.

Konuşmasında mevcut finansal sistemin bir silah olarak kullanılmasından şikayet eden Afewerki, yeni bir finansal düzene ihtiyacımız var dedi: “Para basıyorlar, hiçbir şey üretmiyorlar, sadece para basıyorlar. Ve bu onların silahlarından biri olmuş durumda. Para sistemi, dolar ve euro tarafından kontrol edilen küresel para sistemi halini aldı. Burada yaptırımlar, orada yaptırımlar, şurada yaptırımlar, şu hesabı ele geçirme, bu hesabı ele geçirme… Hepsi onların araçlarından biri oldu. Bu sonsuza kadar devam etmeyecek. Ve küresel olarak yeni bir finansal mimariye ihtiyacımız var. Avro, dolar ve diğer para birimleri tarafından kontrol edilmeyen.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: