PALYAÇO DÜNYASI

Ayhan SÖNMEZ

-“Yaşanmaya değer hayat ne?” (Kumandan Salih Mirzabeyoğlu)

İnsanlar Tanrı’ya inanmayı bıraktıktan sonra dindar olmayı bırakmazlar. Sadece dinî saiklerini insan yapımı şeylere sevkederler.

Sosyal normlara uygunluk yoluyla Kalabalık Bilgeliği ile baş başa kalıyoruz. Temelde demokrasinin nihayetinde götürdüğü şey budur. Bugün faraza doğru şeyleri söylediğiniz, doğru davaları desteklediğiniz ve doğru trend değerleri benimsediğiniz için kabul görüyor ve belli bir statünüz var. Ancak yarın kalabalık kaprislerini değiştirebilir ve daha doğru görüşlere sahip oldukları zannı içinde yerinize başka birini tercih edebilir.

Böylelikle bütün insan toplulukları aynı şekilde ölür: Bütün hayatı, insanların birbirlerini kontrol edebilmeleri için bir metod meselesine irca ederler. Uyumluysanız ve herkesin yaptığını yapıyorsanız, kabul edilirsiniz.

Aksi takdirde, kalabalık tarafından yok edilirsiniz. Ama kabul edilseniz bile, herkesle aynı şeyi yaptığınız için hiçbir şeyiniz yok. Bu, dikkatleri üzerinize çekmek için her zamankinden daha çılgın numaralar yapmanızı ve giderek daha tuhaf şeyler söylemenizi gerektirir.

İçinde yaşadığımız palyaço dünyasının özü budur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: