İKİ GÜNDÜR MADENDE AÇLIK GREVİNDELER

Ankara ile Eskişehir sınırındaki Yunus Emre Termik Santrali’nde işçiler iki gündür açlık grevinde.

Yer altında çalıştıkları halde yer üstünde çalışıyor gösterilen ve böylece maaş ve tazminatları eksik verilen işçiler haklarını almak için açlık grevine başladı.

6 gün önce oturma eylemine başlayan işçiler sonuçalamayınca, iki gün önce girdikleri bacadan madene inen işçiler bir daha dışarı çıkmayarak madende açlık grevine başladılar.

“246 İŞÇİNİN ORTALAMA KİŞİ BAŞI 250’ŞER BİN TL TAZMİNAT ALACAĞI VAR”

İşçileri ziyaret eden CHP Milletvekili Umut Akdoğan, grev kararı alınmasına ilişkin şunları söyledi:

“Bu santral, 12.12.2022 tarihinde TMSF’den bir holdinge devrediliyor. Devir işlemi yapıldıktan sonra 250 işçi ücretsiz izne çıkarılıyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçi ne yiyecek ne içecek. Dolayısıyla 180 emekçimiz başka yerde iş bulmak zorunda kalıyor. Bugün 246 işçinin ortalama kişi başı 250’şer bin TL tazminat alacağı var. İlişkisi kesinlere tazminat ödenmemesi başlı başına bir hak gaspı.

“YERALTINDA ÇALIŞIYOR STATÜSÜNDE GÖRÜLÜRKEN YER ÜSTÜNDE ÇALIŞIYOR STATÜSÜNE ALINIYOR”

Diğer mesele BES ve icra kesintileriyle ilgili. BES’ler ve icra kesintileri bu emekçi arkadaşlarımızın maaşlarından kesiliyor, kendilerine ödenmiyor. Diğer bir mesele çalışmaya devam eden işçi arkadaşlarımız yer altında çalışıyor statüsünde görülürken yer üstünde çalışıyor statüsüne alınıyor. Bu ne demek? Yer altında çalışan bir emekçi 2 asgari ücret alırken yer üstünde çalışan 1 asgari ücret alıyor. Sadece aldıkları ücret değil, aynı zamanda tazminatlarına da bu durum yansıyor.”

“YERALTINDA MADENCİLİK YAPILIYOR”

Akdoğan, işçilerin ekonomik ve sosyal haklarının verilmediğini ifade ederek, “Tazminat, maaş gecikmesi, yer altından yer üstüne işçilerin çıkarılması yani toplu sözleşme haklarının verilmemesi, şirket devredilirken işçi çıkartılması bunun baskıyla yapılması kabul edilebilir bir şey değil. Burası zorlu bir coğrafya. Eskişehir, Nallıhan, Beypazarı üçgeninin ortasındayız. Burada yapılan iş dünyanın en zor işi. Yer altında madencilik yapılıyor. Bunlar işverene sorulduğu zaman ruhsatla ilgili sorun yaşandığını, ruhsat sorununun giderilmesi halinde kömür çıkartılıp işçilere parasını vereceğini söylüyor” diye konuştu.

“BU BACANIN ALTINDA 48 SAATTİR İŞÇİLER AÇ, AÇLIK GREVİNDE”

Yüzlerce emekçinin sorun yaşadığını ifade eden Akdoğan, “Bir kişi değil, 10 kişi değil, yüzlerce emekçimiz buradan ekmek yiyorlar. Onun da tam sayısını söyleyeyim; 300 işçimiz yeraltı madeninde çalışıyor, 100 işçimiz madende yer üstünde çalışıyor. 250 işçimiz de santralde çalışıyor. 165 kişi bugün arkamda gördüğünüz bu bacadan aşağıya madene indiler ve 48 saattir açlar, ekmekleri için aşları için çocukları, aileleri için açlık grevindeler. Buradan, bu coğrafyadan Yunus Emre Termik Santrali’nden tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesleniyorum, bu bacanın altında yerin altında 48 saattir işçiler aç, açlık grevinde” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: