FİLİSTİN CEPHESİNDEKİ SAVAŞTA DÜN

1. ve 2. Dünya Savaşları, Batı’nın kendi iç hesaplaşması şeklinde cereyan etmişti. 3. Dünya Savaşı ise Doğu-Batı hesaplaşması şeklinde tecelli etmekte. Bu hesaplaşmada sıcak iki cephe: Ukrayna ve Filistin… Tuhaf bir gerçek: Anglo-Sakson Batı barbarlığı, Ukrayna’da neo-nazileri kullanırken, Filistin’deki saldırısında ise Nazi’lerin katlettiği Yahudileri kullanıyor ve dünün katil ve kurbanları bugün Batı için aynı safta yerlerini almış durumda.

Filistin cephesinde dün işgâlci terörist İsrail’e karşı en büyük darbelerden biri vuruldu. Yaşanan çatışmalarda asker, tank ve diğer zırhlı araç kayıpları en üst seviyeye çıktı.

Enformasyon kanalı dünkü çatışmaları ve hamleleri şöyle özetlemiş:

Gazze kuzeybatısında İsrail Ordusu bugün Şati Kampına doğru bir miktar ilerlemeye karşılık yaşadıkları büyük pusu ve diğer cephe gerisi sızmaları sonrasında ağır kayıplarla kısmen geri çekilmek ve savunmaya geçmek zorunda kaldılar.

İlerleyen saatlerde Gazze Vadisi batısından kıyıdan kuzeye doğru yeni bir saldırı başlatıldı ve yarı açık yarı meskûn bu hatta ilerleme kaydettiler ancak burada da koordineli tünel baskınları ve havan topu atışları ile pek çok kayıp verip durmak zorunda kaldılar.

Gazze Vadisi hatları da kuzeyden ve güneyden yoğun şekilde ateş alıyor ve tünel sızmalarına sahne oluyor.

Kuzeyde Atatra’ya doğru ilerleme çabası adeta bir kedi fare oyununa dönüştü. Yarı meskûn ortamda tüneller ve harabelerden çıkan, sürekli oradan oraya güvenli şekilde geçen, iyi koordine edilen, yüksek moral ve organizasyona sahip tanksavar timleri bölgeyi kontrol altına almaya çalışan İsrail zırhlı birlikleri ile mücadele ediyor.

Gazzeliler hızla roket atışlarını yapıp zırhlılara hasar verirken, cephane azalınca yahut da yerleri herhangi bir hava ve topçu destek birimine verilmeden kısa süre içerisinde tünellere girip yer değiştiriyor ve aynı tim veya bir başka tim farklı bir noktadan çıkarak müdahale ediyor.

Esasında hemen hemen tüm cephelerde böyle bir durum yaşanıyor ancak bilhassa Atatra hattı İsrail Ordusu’nun büyük bir hırsla bir an evvel ele geçirmek istediği bir yer olduğu için çok daha fazla zırhlı ve piyade mücadelesine sahne oluyor.

Beyt Hanun bugün yoğun baskıya maruz kaldı ancak pek çok zırhlıyı imha ederek hatları tutmayı başardılar.

İsrail şu sıra tekrar Beyt Hanun Beyt Lahya bağlantısına yoğunlaşmaya ve Gazze doğusundaki açıklıkları hedef alıp kıyının yanı sıra İsrail sınır hattı boyunca da cepheyi büyütecek bir ilerlemeye odaklanmaya çalışıyor.

Cebeliye’de Felluce Caddesine ulaşma çabası da 1 haftadır sonuçsuz kalıyor ve Gazze Vadisindeki savaş otobanını genişletmek için de daha fazla birlik bölgeye yollanıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: