KATİL AMERİKA, İSRAİL’E VERDİĞİ KATLİAM SİLÂHLARINI GİZLİYOR

ABD’li siyasi haber portalı The Intercept, Washington’un İsrail’e aktarılan silahların türü ve miktarı hakkındaki ayrıntılı bilgileri, Gazze Şeridi’ndeki sivil ölümlerle ilişkilendirilmemek amacıyla gizlediğini duyurdu.

Portala konuşan Washington merkezli Quincy Sorumlu Hükümet Yönetimi Enstitüsü Uzmanı William Hartung, ABD yönetiminin Gazze Şeridi’nde Amerikan silahlarının kullanılması nedeniyle yaşanan sivil ölümlerine dikkat çekmek istemediğini vurgularken, bu nedenle de İsrail’e askeri yardım konusunda detaylı veri vermediğini söyledi.

Hartung, ABD’nin İsrail’e günlük olarak sağladığı yardımlarda hangi silahları sağladığına ilişkin kasıtlı şeffaflık eksikliğinin, Beyaz Saray yönetimin İsrail’in bu silahları savaş suçları işlemek ve Gazze’deki sivilleri öldürmek için ne ölçüde kullandığı konusunda kamuoyundan gizleme politikasıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

Ukrayna’ya gönderilen silahlar açıklanırken, İsrail’e ne gönderildiği gizleniyor

The Intercept’e verdiği demecinde, Washington’un Ukrayna’ya gönderdiği silah ve mühimmat ile ilgili verileri her tedarik sürecinde aktardığını anımsatan Hartung, “Hangi silahların gönderildiğine dair verilerin sağlanmasının İsrail’in operasyonel güvenliğine herhangi bir zarar vereceği iddiası, Gazze’yi ablukaya alan İsrail’e sağlanan silah türleri ve bunların kullanımına ilişkin bilgileri sınırlamaya yönelik bir kılıftır. Washington, Ukrayna’ya silah tedariği konusunda sürekli ayrıntılı bilgi yayınlıyor ancak İsrail’e askeri yardım konusunda çok az bilgi veriyor. Amerikalı yetkililer bunu, Yahudi devletinin güvenliğine zarar verme konusundaki isteksizliği ile açıklıyor olsa da bu bir kılıftır” dedi.

The Intercept, ayrıca bölgede tecrübesi olan emekli bir ABD Deniz Piyade komutanının, isminin gizli kalması kaydıyla yaptığı açıklamasını paylaştığı haberinde, Washington’un, İsrail ordusunun kentsel muharebe operasyonları yürütürken ne tür araçlar kullandığına ve hangi ABD silahlarını kullandığına dair bilgi yayınlamak istemediğin bildirirken, “Sivil kayıplara yol açma ihtimali oldukça yüksek. Pentagon, miktarın yanı sıra İsrail’e sağlanan spesifik silahlara ilişkin bilgileri de saklıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail, bir ay içinde onbinden fazla sivili katlederken, Gazze’de bir ay içinde Hiroşima’ya atılan bombanın iki-üç katı büyüklüğünde bir bombalama gerçekleştirdi. İsrail yasaklı fosfor bombalarını da kullanmaya devam ediyor. Amerika, İsrail’e katliamlarda kullanılmak üzere, silah, cephane, araç ve mühimmat sağlamaya, maddî yardım yapmaya devam etmekte. Amerikan Özel Timlerinin de bölgede katliama katıldıkları, Filistin direnişinin bunları öldürmesi ile ortaya çıkmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: