25 OCAK 2000 “NOEL BABA” DAVASI KARARA KALDI

25 OCAK 2000 “NOEL BABA” DAVASI KARARA KALDI

İBDA mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu başta olmak üzere, aralarında Platform Başkanımız Ali Osman Zor’un da bulunduğu İBDA mensuplarının 25 Ocak 2000 tarihinde Metris Cezaevi’ne gerçekleşen “Noel Baba Operasyonu” ile ilgili davanın karar öncesi son celsesi bugün görüldü.

Mahkeme Başkanı’nın heyet değişikliği sebebiyle kararı ertelediği davada, daha önce “Hükümlü ve Tutukluların Ayaklanması ve Kasten Yangın Çıkartma” gerekçeleriyle çeşitli cezalar verilmiş ve yapılan başvuru sonrasında dosya hakkında “yeniden yargılama” kararı çıkmıştı.

Yeniden yargılamanın sonunda Savcılık makamının önceki yargılama sonuçlarında ısrar eden mütaalası üzerine söz alan Avukatlar, dün gerçekleşen yargılamaların sonucunda Salih Mirzabeyoğlu’na verilen “Beraat” kararını gündeme getirerek, görülmekte olan davanın, masumiyeti hukukça karara bağlanmış isimlerin haksız yere tutuklu kaldıkları döneme ilişkin olduğundan hareketle, “beraat”le sonuçlanması gerektiğini dile getirdiler. Ayrıca F Tipi cezaevlerinin hazırlanması sonucunda çeşitli cezaevlerinde başlatılan “Hayata Dönüş Operasyonları”nın ilki olan 25 Ocak 2000 tarihli “Noel Baba” saldırısının bir “isyan” olmayıp, dönemin yetkililerinin açıkladıkları gibi “gece 1’de hazırlıkları yapılan ve akşam 17:00’de sona eren” bir operasyon olduğunu dile getiren Avukatlar, saldırı düzenleyen dönemin emniyet güçlerinin tek taraflı tutanakları esas alınarak hazırlanan bir dosya üzerinden İBDA mensuplarına “isyan”dan ceza verilmesinin hukuksuzluğuna dikkat çektiler. Söz alan avukatlar ayrıca, görülmekte olan dosyada Devlet’in bir istihbarat elemanı –Jitem ajanı- olarak o dönem Metris’e giren Okan İşgör’ün ifâdelerinin esas teşkil ettiği vurgulanırken, aynı şahsın “yeniden yargılama” kapsamında verdiği ifâdelerle önceki beyanlarının gerçeği yansıtmadığını ifâde etmesinin de, önceki kararın iptaline sebeb olmasını gerektiren bir gelişme olarak görülmesi gerektiğini mahkeme heyetine ilettiler.

Hatırlanacağı gibi “Noel Baba” koduyla Metris Cezaevi’nde İBDA mensuplarına karşı başlatılan saldırı sonucunda gönüldaşlarımızdan Sancar KARTAL şehid olmuş, verilen “Devlet sözü” üzerine koğuştan çıkan Kumandan MİRZABEYOĞLU’na öldüresiye işkence yapılmıştı. Bu işkencenin ardından, hemen sonraki gün 26 Ocak 2000 tarihinde mahkemeye çıkarılmıştı.

Duruşma, karar verilmek üzere 4 Nisan 2016 tarihine ertelendi.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: