TALİBAN MÜCAHİDLERİNDEN SON BİR AYDA 669 OPERASYON

TALİBAN MÜCAHİDLERİNDEN SON BİR AYDA 669 OPERASYON

TALİBAN VURA VURA BİTİREMİYOR!

Afgan Millî Direniş gücü Taliban‘ın yayınladığı, 21 Eylül – 20 Ekim arası operasyonlarını kapsayan cihad haberlerinden derlenen ve mahalli bir haber kuruluşu tarafından hazırlanan rapora göre, bu bir aylık süre içinde, Taliban tarafından işgâlci Haçlı sürüsü ve onların yerli işbirlikçilerine yönelik 669 operasyon düzenlendi ki bu da günde 20 operasyondan fazlasına denk geliyor.

Yayınlanan verilere göre, bir aylık süre zarfında düzenlenen operasyonlarda 46 Haçlı terör elemanı öldürülürken 17 ABD conisi de yaralandı. İfade edilen dönem içinde işbirlikçi rejime bağlı hainlerden 1659’u öldürülürken, 885’i de yaralandı.

Bu bir aylık süre içinde 262 askeri aracın tahrip edildiğinin ifade edildiği rakamlara göre geçtiğimiz dönemde Afganistan’da 1 adet askeri nakliye uçağı da düşürüldü.

CIA NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI

Vatanlarının bağımsızlığı ve Haçlı işgâline bir son vermek üzere mücadele eden Mücahid Taliban Kuvvetleri karşısında gün geçtikçe köşeye sıkışan ve alan hâkimiyetini yitiren Haçlı terörist Amerika, Taliban Mücahidlerini küçümseyerek hata ettiğini anladı.

Bu çerçevede Haçlı terörizminin istihbarat örgütü CIA’nın da Afganistan’da strateji değişikliğine giderek, istihbaratçılıktan öte, örtülü operasyonlar -istihbarat hamleleri yerine askerî hamleler- yapma kararı almış bulunuyor. CIA‘nın bölgeye yüksek tecrübeli küçük ekipler gönderdiği ve Taliban mücahidlerini ve üst düzey liderlerini hedef almak için çalışmalarını sıklaştıracağı rapor edildi.

Haçlı terörizminin istihbarat örgütüyken saldırı pozisyonuna geçmeye çalışan CIA‘in yeni şefi Mike Pompeo bu ay Teksas Üniversitesi’nde katıldığı bir güvenlik konferansında “eğer saldırgan olmazsak görevimizi yapamayız” diyerek “düşmanları ezmeye odaklanmalarının gerektiğini” dile getirmişti. Bu ifadeler CIA‘in Afganistan’a ilişkin yeni tutumunu açıklar nitelikteydi.

CIA bugüne kadar Afganistan’da Taliban mücahidlerine karşı ucu açık operasyonlara girişmenin, teşkilatın zamanını ve maddi imkânlarını boş yere harcayacağı fikrini savunmaktaydı.

CIA‘in rolü genel olarak El Kaide’ye karşı saldırılar düzenlemek ve işbirlikçi rejimin istihbarat teşkilatına destek olmak şeklindeyken bu tutumun değişeceği görülüyor.

CIA’nın askeri bir faaliyete girmesi, CIA’nın altından kalkabileceği bir şey mi?

Konuyla ilgili yapılan yorumlarda, ABD‘nin Afganistan’daki askeri faaliyetlerinde CIA‘nın rolünün artması, Afganistan’daki savaşın gözlerden uzak tutulmasının istendiği anlamına da geliyor. CIA‘nın üstü örtülü operasyonlarının sıklaşacağı bir zeminde, bu operasyonların kamuoyundan saklanmasının temelde iki nedeni olduğu düşünülüyor. Bunlardan ilki ABD‘nin ülkedeki kayıplarını gizleyerek ABD kamuoyunda Afganistan’daki ABD varlığına dair çekincelerin artmasını önlemek. Bir diğeri ise CIA‘nın operasyonlarının sıklaşması ile Afganistan’da artacak sivil kayıpları. Ülkede son aylarda sivillere yönelik saldırılar, gece baskınları ve bombardımanlarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan’da 2001 yılından bu yana resmi olarak 18 CIA personeli öldü. 30 Aralık 2009 tarihinde ülkenin doğusundaki Host’ta bir CIA üssüne düzenlenen feda eyleminde resmi rakamlara göre 7 üst düzey CIA görevlisinin infaz edilmesi, üzerinden yıllar geçmesine rağmen ABD‘de hafızalarda ciddi bir darbe olarak tazeliğini koruyor.

Bu operasyonu gerçekleştirilen fedainin Ürdün asıllı bir mücahid olduğunu belirtelim. Amerika’nın şehid ettiği Zerkavî ile aynı köyden olan Halil Ebu Mulal el Balavi, CIA’nın içine sızmayı başarmış bir tıp doktoru. Eğitimini Türkiye’de almış olan Balavi, öğrencilik yıllarında İBDA-C örgütüne mensup olduğu şeklinde hakkında fişleme yapılmış… Balavi, feda eylemini gerçekleştirdiği esnada da o zaman çıkardığımız derginin Ürdün temsilciliğini de yapan Defne Bayrak Balavi ile evliydi.

Balavi’nin eylemi, CIA tarihinde, CIA’ya vurulmuş en büyük darbelerden biri olarak tarihte şanlı bir sayfa olarak yerini aldı.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: