MADEM YENİ DÖNEME GİRİLDİ, ESKİNİN ZULMÜ NİYE DEVAM EDİYOR?

MADEM YENİ DÖNEME GİRİLDİ, ESKİNİN ZULMÜ NİYE DEVAM EDİYOR?

Mazlum-Der’in, her ayın 28’inde, bütün şubeleriyle eş zamanlı olarak gerçekleştirmiş olduğu 28 Şubat Basın Açıklamaları devam ediyor.

Bu ayki basın açıklaması, “28 Şubat mahpusları Kurban Bayramını aileleriyle geçirsin” konseptiyle yapılırken, İstanbul’daki basın açıklamasının yeri Çağlayan Adliyesi önüydü ve açıklama; Köklü Değişim Dergisi, Mustazaflar Cemiyeti, Asder, İstikamet Vakfı ve Yeryüzü İyilik Hareketi’nin destek ve katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin siyasî açıdan yeni bir döneme girdiği tesbiti ile başlayan açıklamada, yeni bir dönemden bahsediliyorsa, artık eskinin zulmünün devam etmemesi gerektiği vurgulandı

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Türkiye siyasi tarihi açısından yeni bir döneme girdiğimiz bu günlerde, eski dönemin en önemli sorun alanlarından birisi olan ve etkisi birçok açıdan halen devam eden yargı sorunu ile yargı sorunundan kaynaklanan mağduriyetleri yani yargı zulmünü dile getirmek olmazsa olmaz bir sorumluluğumuzdur.

Kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde, 28 Şubat’ın brifingli yargısının ve bu yargının tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının hukuksuz kararları ile devlete karşı suç işlediği iddiası ile 20 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan 28 Şubat Mahpuslarını gündem etmemek olmazdı.

Üzerinden geçen 21 yıla rağmen 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulmamış olduğunu, 20 yılı aşan sürelerle cezaevlerinde tutulan 600’e yakın mahpus ve bu mahpusların aileleri için darbenin devam ettiğini unutturmak olmazdı.

Beraat etmesi gerekirken bir torba dosyaya dahil edilen; en ağır yorumda bile “adli nitelikli süreli hapis” cezası alması gerekirken “siyasi nitelikli müebbet hapis” cezası verilen; oynanmış dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız ve işkenceli sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük talebiyle bir kez daha buradayız.

Cumhurbaşkanı’nın defalarca dillendirdiği, TBMM’de de defalarca gündeme gelen bu hukuksuzluğun yeni dönemde ertelenmeden ilk iş olarak çözülmesini ve 28 Şubat mahpsularının Kurban Bayramını aileleriyle birlikte geçirmelerini bekliyoruz.

Kendilerini tutuklayanlar tutuklu hale geldiği halde af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak taleplerine kulak vermek ve gereğini yerine getirmek, açıktır ki başta Yargı, iktidar ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir.

MAZLUMDER olarak,

– Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz.
– 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz.
– 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.

MAZLUMDER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: