BİR İŞSİZ DAHA İNTİHAR ETTİ

BİR İŞSİZ DAHA İNTİHAR ETTİ

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yaşayan 34 yaşındaki Saffet G. adlı Anadolu evlâdı, tavana bağladığı atkıyla intihar etti. Beştepe medyasının haber değeri görmediği ve yer vermediği Saffet’in, ailesine “Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum, sizi çok üzdüm. İşsizlikten bunaldım.” yazılı not bıraktığı öğrenildi.

Ergene’nin Velimeşe Mahallesi’nde anne ve ablasıyla birlikte yaşayan, uzun süredir de işsiz olduğu belirtilen Saffet G’nin gece evde yalnız olduğu sırada intihar ettiğini eve gelen aile bireyleri farketmiş, Saffet’i tavana asılı bulunca jandarmaya haber vermişler… İhbarla olay yerine gelen sağlık görevlileri yaptığı kontrolde Saffet G.’nin yaşamını yitirdiğini belirledi.

Saffet G.’nin, ailesine “Bana mezar yaptırmayın. Sadece bir mezar taşı olsun. Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum, sizi çok üzdüm. İşsizlikten bunaldım” yazılı not bıraktığı öğrenildi.

Yaşanan bu hadise ilgili soruşturma başlatılırken, Saffet G’nin intiharı üzerine “Ah Saffet ah!” başlıklı bir yazı kaleme alan Karar Gazetesi yazarlarından İbrahim Kahveci ise, yazısının ilgili bölümünde şu değerlendirmelerde bulundu:

Aç kalırız da yedirmeyiz…

Dünyaya meydan okuyoruz…

Batı bizi kıskanıyor…

Şer güçler saldırıyor…

Vs vs vs

***

Hem kıskanılan ülkeyiz, hem de her saldırıda yıkılan ülkeyiz. Hem güçlü ülkeyiz, hem de beka sorunu bitmeyen ülkeyiz.

Siyaset böyle bir şey.

Her tarafın betonlaşmasına izin veririz; sonra da betondan şikayet ederiz. Depremde toplanma alanlarını imara açarız, sonra da depremde toplanacak alan kalmadı deriz.

Kısaca siyasette söylemler ile eylemler çok farklı olabiliyor.

Kim hangisine inanmak istiyorsa herkese bir söz var.

Ama bir başka gerçek ise şu: Durum hiç iyi değil…

15 Şubat günkü “Çarklar durdu işsizlik rekorda” başlıklı yazımda şu noktalara değinmiştim: “1981-1991 arası işsizlik oranı %9,1’di. Aynı işsizlik oranı 1991-2001 arasında da yaşandı. 2001 krizi sonrası en yüksek işsizlik 2002 yılında %10,8 ile yaşandı. O yıl 2 milyon 768 bin işsiz vardı. Her 100 yetişkinden 5,1’i işsizdi.”

Yazının çıktığı gün (15 Şubat) 2018/Kasım ayı işsizlik verileri açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı 3 milyon 907 bin kişiye ulaştı.

Artık 15+ yaş üstü her 100 yetişkin kişiden 6,4 kişi işsiz.

Pardon, işsizdi…

Dün itibari ile işsiz sayısından 1 kişi eksildi. Hem de çok ama çok acı bir şekilde.

Tekirdağ’da yaşayan Saffet G. arkasında bir not bırakarak intihar etti. Notta şöyle diyordu, “Bana mezar taşı yaptırmayın. Sadece bir mezar taşı olsun. Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum, sizi çok üzdüm. İşsizlikten bunaldım.” (Karar.com/İbrahimKahveci)

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: