LİTYUM DARBESİ

Ayhan SÖNMEZ

Devasa enerji şirketi BP’nin raporuna göre, dünyada takriben 14 milyon ton Lityum rezervi bulunuyor. Bu rezervinin yarıdan fazlası da Bolivya’da.

Bazılarına göre “geleceğin petrolü”dür Lityum. Özellikle yeni nesil otomobillerin olmazsa olmazı ve SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ un da ihtiyacı.

Her şey, Tesla’nın Brezilya’a elektrikli araçlar üreten bir fabrika projelendirmesiyle başlar. Bu proje medyaya yansır yansımaz, mühim bir problemin altı çizilir. Problem şu ki, Tesla’ nın ihtiyaç duyduğu Lityum, Brezilya’ da yeterince yoktur, fakat Bolivya’ da fazlasıyla mevcuttur. Bolivya hükümetinin ise ABD’ ye karşı duruşu, Tesla için son engeldir.

Hükümet Başkanı Morales lityumun işlenmesine dair taleplere ayak diretmektedir. Gün olur seçim olur, şu-bu derken, seçime hile bahanesiyle, ABD destekli muhalifler sokaklara dökülür. Mordales ordu baskısıyla istifa edip, siyasî sığınmacı statüsüyle önce Meksika’ya, sonra Arjantin’e kaçar.

Böylelikle Elon Musk’un önü açılmış olur. Emperyalizm pis bir oyun çevirmiştir yine… Bolivya, Lityum, Elon Musk sarmalı henüz gündemde değilken, Elon Musk twitter hesabında bir takipçisine verdiği cevapla bunu açık eder:

ABD’de koronavirüse karşı yeni bir destek paketi hazırlanmasıyla ilgili, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla buna karşı çıkıyor ve “bu paketin insanların çıkarına olmadığını” belirtiyor. Bir takipçisi yorumda bulunuyor:

– “İnsanların çıkarına olmayan neydi biliyor musun? Sen lityum alabil diye ABD’nin Bolivya’da Evo Morales’e darbe düzenlemesi”..

Elon Musk cevap veriyor:

– “Kime istiyorsak darbe yaparız. Aş bunları!..”

Gelen tepkiler üzerine “Lityumumuzu Avustralya’dan alıyoruz” açıklaması yapsa da, bir ân gaflette bulunup maskesini indirerek ABD emperyalizminin çirkin suratının bir kez daha görülmesine sebeb oluyor!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d