ARAPLAR, SUİYE’DE YPG’YE HADDİNİ BİLDİRİRKEN…

Bölgede uzun zamandır Amerika işbirlikçiliği ile gittikçe şımaran ve küstah davranışlarını, zorbalığını artırmaktan çekinmeyen etnik Kürtçü YPG ile Arap aşiretleri arasında gerginlik artarak devam etmekteydi.

Son olarak YPG’nin ana omurgasını olan SDG’nin, Arap aşiretlerinin oluşturduğu Deyrizor Askeri Konseyi komutanı “Ebu Havle” olarak da bilinen Ahmed el Habil’i Haseke’de alıkoyması sonrası bölgede gerilim çatışmaya dönüştü.

SDG, Deyrizor Askeri Konseyi Komutanı Ahmed el Habil’i davet ettiği Haseke’nin batısındaki El Vezir üssünde gözaltına aldı. Daha sonra konseyin önde gelen askeri yetkilileri de Haseke’nin Hişman bölgesinde SDG tarafından kuşatma altına alındı.

Bunun üzerine Arap aşiretleri işbirlikçi etnik Kürtçü yapılanmayı hedef alan opererasyonlara başladı. Birçok nokytada etnik Kürtçü yapılanmaya darbeler vurularak ağır kayıplar vermesi sağlandı.

Deyr ez Zor doğu kırsalı Habur Vadisi ile Deyr ez Zor kentinin karşı yakasındaki Suriye Ordusu bölgesi arasında kalan tüm bölgede el Akidat, Bakara ve Bukeyr aşiretleri -ki bu aşiret esir edilen Ebu Havla’nın aşireti- kontrolü sağladı.

Aşiretler etnikçilerin pek çok karargâh ve kontrol noktasını ele geçirip yağmaladı.

Onlarca militan öldürüldü, onlarca militan da esir düştü.

Bölgenin dışına doğru aşiretler yayılmaya çalışıyor. Pek çok SDG karargahı da kuşatma altında kaldı ve çatışmalar yaşanıyor.

ABD bir taraftan arabuluculuk yapmaya çabalarken diğer yandan da geniş kapsamlı bir Arap ayaklanması yaşanmaması için bölgede yoğun şekilde tedbir almak için takviyeler yolluyor.

Çatışmalar her geçen gün şiddetini artırır ve etnikçi teröristlere büyük darbeler vurulurken, Deyr ez Zor’da Arap Direniş Hareketi isimli yeni bir örgüt kurulduuğu duyuruldu. Örgüt yaptığı kuruluş açıklasmında, “Deyr ez Zor Arap halkının topraklarıdır ve etnikçi terör örgütüne yer yoktur” diyerek hedeflerini ortaya koydu.

Bu satırları yazarken bölgeden şiddetli çatışma haberleri gelmeye devam etmekteydi. Araplar, etnikçi teröristlere büyük darbeler vuruyor ve Amerika, büyük ve genel bir Arap direnişinin ateşlenmesinden korkuyor…

Arapların Amerika’yı sallamadan gerçekleştirdiği operasyonlar acaba ABD’den korkusundan hareket edemeyen AKP’ye örnek olur, cesaret verir mi?

Araplar güneyden hareketlenmişken, fırsat bu fırsart deyip, TSK da kuzeyden bölgeye girip, ajan yapılanmaya son vermesi işten bile değilken…

Kimden ne bekliyoruz değil mi?

AKP’den bunu beklemiyoruz elbette. Sadece yapılması gerekeni söylüyoruz ki, yarın yaşanacak feci ve elim hadiseler başa geldiğinde kimse söylemediniz ki demesin. Evet, AKP’nin ihanete varan teslimiyeti neticesi, bölgeye zamanında müdahale etmemesi neticesi, başımıza açılacak dertlerin bini bir para haline gelecek.

Ne için?

Amerika’yı karşısına almayı göze alamadıkları, olur ki iktidar elimizden gider korkusu yaşadıkları için.

İktidarda kalabilmek adına milletin en hayatî meselelerinde emperyalizme boyun eğmeye devam ediyorlar.

Hani seçimlerden önce güya top mu tereyağı mı edebiyatı yapıyorlardı ya, yine bazı haysiyetsiz, şerefsiz, ahlâksız AKP trolleri kostaklanıyordu: Soğan neymiş, patates neymiş, dünyaya meydan okuyormuşuz…

Biz dünyaya meydan okuma nedir Kumandan Mirzabeyoğlu’nun şahsında görerek, yaşayarak tecrübe etmişiz. Böyle sahte kahramanlığı hemen tanırız. Hadiseler de bizi doğrulamaya devam ettiğine göre!..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: