TELEGRAM TEKNOLOJİSİ – BEYİN ÇİPİ İNSANLARDA DENENECEK

Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink’ten yapılan açıklamada, felçli hastalar üzerinde denenecek beyin implantı için hasta alımına başlama onayı alındığı bildirildi.

Açıklamada servikal omurilik yaralanması veya amiyotrofik lateral skleroz nedeniyle felç geçirenlerin çalışmaya katılabileceği ifade edildi.

Yaklaşık 6 yıl sürecek çalışmanın nerede yapılacağı ve kaç katılımcıyı içereceği açıklanmadı.

Çalışmada, beynin hareket etme kabiliyetini kontrol eden bölgesine cerrahi olarak bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) implantı yerleştirmek için robot kullanılacak.

Neuralink, ilk hedeflerinin insanların yalnızca düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmelerini sağlamak olduğunu belirtiyor.

FDA’nın kaç hastaya onay verdiği bilinmiyor

Reuters’a göre daha önce cihazını 10 hastaya implant etmek için onay almayı uman şirket, kurumun güvenlik endişelerini dile getirmesinin ardından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile daha az sayıda hasta için pazarlık yapıyordu.

FDA’nın nihayetinde kaç hastaya onay verdiği bilinmiyor.

Uzmanlara göre, cihazın insan kullanımı için güvenli olduğu kanıtlansa bile, girişimin ticari kullanım iznini alması potansiyel olarak uzun yıllar sürecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: