FETULLAH AMERİKA’YA NİÇİN SIĞINDI?

FETULLAH AMERİKA’YA NİÇİN SIĞINDI?

Eski MEB ve hızlı Fetullah düşkünü Hüseyin Çelik “Abdülhamid İngilizlere Niçin Sığındı?” başlıklı 13 bölümlük bir yazı dizisi kaleme almış. Yeni fark ettim ve tabiî ki merak ettim: Acaba niçin sığınmış? Tuhaf şekilde yazı dizisinde bu sorunun cevabı yok. Haliyle merakın yerini endişe aldı:

“H. Çelik bu yazıyı niçin kaleme aldı?”

Dikkat edince gördüm ki yazar bu dizisinde İslâmcıların Abdülhamid’ine saldırırken yeni bir Abdülhamid inşa etmeye çalışıyor. Bu yeni Abdülhamid tam da Fethullah Hocası. Dizinin anlamı çıktı: “Fethullah Hocam Amerikalılara niçin sığındı?”

Çelik, Abdülhamid Han’ın Büyük Doğu’nun anlattığı gibi olmadığını, Fethullah Hoca nasılsa aynen öyle sığıntı ve ajan bir tip olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Hocasını bu uyduruk Abdülhamid’le aklamak derdinde

Abdülhamid’in 1878’de İngilizlerden yardım istemesini, “İngilizlere sığındı” diye 8 sütuna manşet veriyor. Sanki bilinmeyen bir şeymiş, Kraliçenin haşmetli arşivinden o bulmuş havasında. Lan ne alâkası var? Rus ordusu Yeşilköy’e gelmemiş miydi o ara, bundan yardım istemedi mi?

Tabiî oralara esmiyor. 93 harbinin neden çıktığını, Rusların yumruğunu boğazımıza kadar kimlerin ihtirasları yüzünden soktuğunu hatırlamıyor. Abdülhamid’in “emperyalist emelleri çatıştırmak” şeklindeki dâhiyane siyasetini de sanki Fethullah Hocası gibi “sığınmış” diye veriyor.

Bakın, Abdülhamid tahta çıkmamış, Jöntürkler tarafından çıkarılmıştır. İlk yıllarında da tamamen iktidarsız ve çok bocalamıştır. 93 harbine karşı olduğu halde, Jöntürklerin isteğiyle girmiştir. Savaşın sonu felaket olunca da yavaş yavaş felaket tablosunu düzeltmeye çalışmıştır.

Abdülhamid, evet, TRT’de özellikle de dizinin ilk bölümlerinde gösterildiği gibi bir kabadayı değil, nazik ve ince siyaset sahibi bir adamdır. Hatta Herzl’a o kadar kibar davranmıştır ki Herzl, Abdülhamid iki gün sonra kendisini çağırıp Filistin’i verecek sanmıştır. Asla vermemiştir.

Uzatmayalım: Abdülhamid, muhafazakârların göstermeye çalıştığı gibi bir hamaset adamı olmadığı gibi, Çelik’in hocası gibi sığıntı ve ajan da, kendisi gibi fikir mürtedi de değildir. Abdülhamid kelimenin tam anlamıyla bir kahramandır.

Efendime söyleyim, Rus ordusu Yeşilköy’e değil, Çatalca’ya kadar gelmiş. Antlaşma Yeşilköy’de (Aya Stefanos) imzalanmış.

Ekleme: H. Çelik yalan söylüyor! Yahudilerin Filistin’e yerleşmeleri ve mülk edinmelerinin yasak oluşuna dair Abdülhamid’in koyduğu iki kanun, o hal edildikten sonra yürürlükten kaldırılmış, böylece, bir anda Filistin Yahudi yerleşimcilerle dolmuş, 1909’da Tel Aviv kurulmuştur.

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d